Nowa książka pod naszym patronatem

Dorota i Dariusz Grochal napisali pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego.

Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, Masaryka, Mussiliniego, prezydenta USA. Podróż Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce był sławny i prowadził setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach.

Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzięki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom, wycinkom prasowym.

Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki czemu możemy wreszcie poznać szczegóły tej fantastycznej ekspedycji.

Jak napisaliśmy na okładce książki: Wyprawa Jelińskiego dawno już zasługiwała na tak pasjonującą i rzetelną książkę! Chwała Autorom i inicjatorom wydania. Dzięki nim po raz pierwszy poznajemy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Jeliński, ze swoją odwagą w stawianiu sobie wyzwań oraz skutecznym i pogodnym pokonywaniu przeciwności losu powinien wreszcie być także pokazany współczesnym harcerzom jako wzór i inspiracja do działania.

Fundacja Harcerstwa Jakobstaf!  © 2019 - 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone