Psina z Jakobstaf

Jakie sa cele tej fundacji? Pytanie bardzo zasadne. Zawsze uczyliśmy instruktorów harcerskich, by gdy im się coś nowego proponuje, zadawali najpierw pytanie - po co?

  Jakobstaf był w latach 2007-2014 kursem podharcmistrzowskim Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR. Przez kurs przewinęło się 75 instruktorów z różnych środowisk i organizacji harcerskich, ukończyło go dziewiętnastu. Jakobstaf stał się unikalną „sztafetą mistrzów”, stawiając na przeżycie i bezpośredni kontakt uczestników oraz prowadzących a przede wszystkim na stawanie się przez kursantów świadomymi i samodzielnymi wychowawcami młodych ludzi.

Ostatnia zbiórka kursu odbyła się jesienią 2014 roku w Vogelenzang w Holandii, w miejscu ostatniego Światowego Jamboree z udziałem Baden Powella.

Mimo upływu kilku lat okazuje się, że hasło „Jakobstaf”, by nie powiedzieć marka, nadal powoduje w wielu środowiskach harcerskich w różnych organizacjach żywsze bicie serca - postanowiliśmy powołać do życia Fundację Jakobstaf!
Uznaliśmy, iż cele jakie sobie stawialiśmy w 2007 roku powołując nasz kurs do życia pozostają aktualne.

Zależało nam wtedy, by uczestnicy i absolwenci kursu byli samodzielnymi i świadomymi wychowawcami, którzy rozumieją harcerską idee i metodę wychowania młodego człowieka.
Zależało nam na upowszechnianiu dobrych wzorców pracy harcerskiej, wychodząc z założenia, iż metoda harcerska jest dojrzałym sposobem wychowania, wymagającym jednak konsekwentnego stosowania.
Nasze zbiórki były także sposobem na wymianę doświadczeń wśród osób zarówno prowadzących kurs, jak i uczestników z różnych środowisk, miejsc i organizacji harcerskich. Chcieliśmy się wzajemnie inspirować i w ten sposób sprawiać by nasza praca wychowawcza była lepsza.

Tak naprawdę, powyższe cele będą aktualne, dopóki ktoś będzie chciał stosować harcerski system wychowania.

My, czyli komenda kursu ( Marek Gajdziński, Tomasz Maracewicz, Andrzej Jaworski, Jarek Bloniarz i zapewne patronujący nam z Wiecznej Warty Robert Chalimoniuk) postanowiliśmy, że spróbujemy wspomóc ich realizację tym razem nie w postaci kursu instruktorskiego, ale w nieco innych formach.

Na początek chcemy by treści, na których nam zależy, docierały do czynnych instruktorów harcerskich w postaci wysokiej jakości wydawnictw. Będziemy szukać inspirujących autorów (kilku mamy w swych szeregach??), będziemy starać się pokazywać, że można dotrzeć do nowych pokoleń wychowawców harcerskich z twórczą myślą metodyczną. Wkrótce zaproponujemy pierwszą książkę. Śledźcie proszę ten profil w poszukiwaniu szczegółów.

Będziemy także zajmować się gromadzeniem i promowaniem dobrych materiałów historycznych na temat harcerstwa. Pod nasze skrzydła trafia również ArchiwumHarcerskie.pl, portal znany wcześniej pod nazwą Archiwum NWH.

Zaopiekowaliśmy się także dorobkiem Pobudki – internetowego pisma instruktorów harcerskich, które przestało już tworzyć nowe treści, jednak widzimy, iż opublikowane w 25 numerach materiały cieszą się nadal bardzo dużym zainteresowaniem. Pobudka jest od pewnego czasu na nowym serwerze, wszystkie artykuły zostały otagowane, co mamy nadzieję ułatwi czytelnikom korzystanie z treści. Pobudkę w nowej odsłonie można czytać pod adresem http://pobudka.jakobstaf.pl/ . Czynny jest także profil POBUDKA Pismo Instruktorskie na FB.

7 sierpnia 2019 roku Fundacja Jakobstaf! uzyskała wpis do KRS, zatem zaczynamy działać.

Drużyna Jakobstaf

Jarosław Błoniarz

Fundacja Harcerstwa Jakobstaf!  © 2019 - 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone