Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

autorzy: Dorota i Dariusz Grochalowie

Książka została wydana pod patronatem ArchiwumHarcerskie.pl, którego właścicielem i operatorem jest Fundacja Jakobstaf!

Jest to pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego.

Po raz pierwszy poznajemy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afryke i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, Masaryka, Mussoliniego, prezydenta USA. Podróż Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce był sławny i prowadził setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach.

Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzięki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom, wycinkom prasowym.

Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki czemu możemy wreszcie poznać szczegóły tej fantastycznej ekspedycji.

PATRONAT

Zakup przez Allegro

Wydanie 1

ISBN 978-83-960165-0-8
Wydawnictwo EW-POL BIS Paweł Uzarowicz, Warszawa 2021

Stron 240, oprawa twarda kartonowa foliowana,

Przykładowe strony

Kliknij na dowolny obrazek aby wyświetlić galerię.