Golgota narodów

Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty

autor: Jerzy Gajdziński

"Golgota narodów" to przejmujące, zbeletryzowane wspomnienia Polaka, który w 1940 roku, mając zaledwie 15 lat, w drodze do formującego się we Francji Wojska Polskiego wpadł w ręce NKWD przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy rumuńskiej, w wyniku czego spędził ponad ponad 6 lat w różnych koloniach karnych dla nieletnich, więzieniach i łagrach na terenie ZSRR. Jego gehennę zakończyła rzecz uznawana za niemożliwą do dokonania – udana ucieczka z Workuty.

Zakup przez Allegro

Książka zaskakuje niezwykle plastycznym, niemal fotograficznym, opisem życia w sowieckich obozach koncentracyjnych i – jednocześnie – ukazuje ogrom cierpień zadanych milionom niewinnych ludzi przez zbrodniczy system komunistyczny. Nie jest to jednak sucha i monotonna relacja. Akcja toczy się szybko i ma swoją dramaturgię. Jednocześnie Autor przybliża Czytelnikowi historyczne i polityczne tło zjawisk i wydarzeń, których ofiarą padli nie tylko Polacy, ale wszystkie narody zamieszkujące ogromne obszary Europy i Azji „uszczęśliwione dobrodziejstwami” rewolucji socjalistycznej i władzy Stalina.

W styczniu 2021 roku, kiedy wspomnienia ukazały się po raz pierwszy, napisaliśmy: "Na okładce widzimy pozostałości zony śmierci „Workutłagru” sfotografowane w 1990 roku przez Tomasza Kiznego. Zdjęcie wymowne. Niby wiosna, niby odwilż, ale śnieg jeszcze całkiem nie stopniał. Druty kolczaste porzucone i przechylone. Ale przecież jeszcze stoją. Kto wie… Jak mróz znów chwyci, to może nie będzie większego problemu żeby je wyprostować i wykorzystać do tego samego celu." Mróz chwycił ponownie 24 lutego 2022 roku. Obraz współczesnej Rosji potwierdza te obawy. Mimo upływu 80 lat od wydarzeń opisywanych przez Jerzego Gajdzińskiego niewiele zmieniło się w mentalności Rosjan i w sposobie funkcjonowania ich państwowości opartej na kłamstwie, terrorze i ludobójstwie. Dokonana przez autora wnikliwa analiza podstaw zbrodniczego sowieckiego systemu politycznego wyjaśnia wiele aspektów tego co dzieje się obecnie w napadniętej zbrojnie Ukrainie i co może czekać całą Europę, jeśli wolny świat nie zdobędzie się na zdecydowaną i skuteczną reakcję.   

Autor był przed wojną harcerzem i wyraźnie zaznacza, że jego postawy, hart ducha i umiejętności, dzięki którym zdołał zachować godność, przetrwać i uciec, wyniósł z domu i właśnie z harcerstwa. No i miał wiele szczęścia. Wprawdzie przez siedem lat prześladował go prawdziwy pech, ale w pewnym momencie Opatrzność wzięła go w obronę i czuwała nad nim w każdej chwili ucieczki z Workuty. Tylko dlatego możemy dziś te unikalne wspomnienia przeczytać.

Na 791 stronach ukazany jest, niemal z fotograficzną precyzją, obraz życia w sowieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych, a także mechanizmy polityczne jakie doprowadziły do niewyobrażalnych rozmiarów zbrodni komunistycznych. A przy tym, nie jest to nudna relacja. Autor był dziennikarzem i pisarzem. Wiedział jak zainteresować czytelnika i swoje wspomnienia zbeletryzował. Akcja toczy się wartko i wciąga. Wydanie drugie zostało wzbogacone w mapy i ponad 200 unikatowych, archiwalnych fotografii ilustrujących realia świata z jakim przyszło się zmierzyć autorowi.  

Syn autora - Marek Gajdziński pisze:

Po wielu, wielu latach i licznych perypetiach spełniłem ostatnią wolę mego ojca. Jego wspomnienia z łagrów sowieckich i z ucieczki z Workuty ujrzały światło dzienne. To była jego życiowa misja – opisać mechanizmy nieludzkiego, sowieckiego systemu, który jemu zabrał tylko młodość i zdrowie, ale milionom innych odebrał życie.  Pierwszy rękopis wspomnień skonfiskował mu Urząd Bezpieczeństwa w 1950 roku. Ojciec odtworzył je w latach 80. W obawie przed kolejną konfiskatą kolejne rozdziały ukrywał w leśnych skrytkach w okolicy podwarszawskich Ząbek i Zielonki.  Ukończone dzieło było zbyt obszerne jak na możliwości druku w wydawnictwach podziemnych. Próbowało tego wydawnictwo "Przedświt". Ostatecznie tylko „Kultura Niezależna” (nr 40) opublikowała jeden rozdział wspomnień. Później były sprawy pilniejsze. Aż w końcu jest. Książka jest pięknie wydana, co jest zasługą fundacji i wydawnictwa Jakobstaf.

Indeks osób

Z myślą o rodzinach poszukujących informacji o swoich bliskich zaginionych na nieludzkiej ziemi, w książce zamieszczono indeks osób, z którymi autor zetknął się osobiście.

Indeks osób do wydania 1  

Wydanie 2

ISBN: 978-83-964371-1-2
Fundacja Jakobstaf! Warszawa 2022
Stron 791, oprawa twarda, format 17x24 cm

Partnerzy wydania

    

O Golgocie narodów w mediach

Oficjalna strona książki na Facebook

Bieżące informacje i opinie

Polskie Radio 24 "Poczytnik"

5 grudnia 2021 roku, godz. 22:05, Polskie Radio 24 audycja "Poczytnik", o "Golgocie narodów" rozmawiają redaktorzy Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert oraz syn autora, redaktor książki Marek Gajdziński. Na stronie audycji znajduje się link umożliwiający jej odsłuchanie.

Poczytnik 05.12.2021 Polskie Radio 24 , lub Link bezpośrednio do podcastu

Do Rzeczy Nr 01/457

9 stycznia 2022 roku , Do Rzeczy nr 01/457 Krzysztof Masłoń "Gułag po polsku".

Link do wydania internetowego.

Radio Dla Ciebie "Silva rerum"

5 listopada 2022 roku, godz. 13:05, Polskie Radio - Radio Dla Ciebie audycja "Silva Rerum". Z Markiem Gajdzińskim, o ojcu, który uciekł z Workuty i spisał swoje wspomnienia, rozmawia Wojciech Marczyk.

Silva rerum 05.11.2022 Radio Dla Ciebie

Polskie Radio Katowice "Lwowska fala"

29 stycznia 2023 roku, Polskie Radio Katowice, audycja "Lwowska fala" odcinek 151 fragment od 28:43 do 43:26 min. Niezwykła opowieść o ucieczce z Workuty. Rozmowa redaktor Danuty Skalskiej z Markiem Gajdzińskim.

Lwowska fala odc. 151, 29.01.2023 Polskie Radio Katowice (fragment 28:43 - 43:26 min.) 

Radio Gdańsk "Kresowy salonik"

6 maja 2023 roku, Radio Gdańsk audycja "Kresowy salonik" fragment od 19:52 do 46:52 min. Rozmowa redaktora Michała Rzepiaka z Markiem Gajdzińskim, który zebrał i przygotował do druku książkę „Golgota narodów”, będącą wstrząsającym zapisem wspomnień jego ojca Jerzego – więźnia sowieckich łagrów w latach 1940-47, człowieka, który dokonał rzeczy niemożliwej: uciekł z obozu Workuta spod koła podbiegunowego.

Kresowy salonik 06.05.2023 Radio Gdańsk (fragment 19:52 - 46:52 min.) 

YouTube "Historia jakiej nie znacie"

Premiera 1 listopada 2023 roku. Kanał "Historia jakiej nie znacie" video pt." GUŁAG. Biografia systemu i Polak, który spojrzał w oczy Berii".

Przykładowe strony

Kliknij na dowolny obrazek aby wyświetlić galerię.

Audiobook

Audiobook Golgota Narodów - wydawnictwo Wolne DźwiękiiJerzy Gajdziński
Golgota narodów

Wydawnictwo "Wolne Dźwięki"
Format: MP3
Czyta: Michał Białecki
Czas trwania: 46:22:39 godz.
ISBN: 978-83-66561-98-4

Audiobook: Golgota narodów

Dostępny do słuchania w najlepszych serwisach streamingowych tj.: Wolne dźwięki, Audioteka, Storytel

Reklama

Poprzednie wydania

Wydanie 1
Fundacja Jakobstaf! 2020
ISBN: 978-83-955329-7-9 
Stron 704,
oprawa twarda,
format 17x24 cm