Stosowanie metody harcerskiej w drużynie harcerzy

autor: Marek Kamecki

To już szóste, poszerzone wydanie tego kultowego podręcznika, szczególnie chyba cennego w czasach koncentrowania się na pracy i obozach drużyn.
Autor dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem drużynowego i temat po temacie wyjaśnia jak radzić sobie z prowadzeniem drużyny zgodnie z metodą harcerską. Metodą traktowaną całościowo i w każdym aspekcie pracy drużyny, gdzie każdy element zbiórki, biwaku czy obozu ma swój cel wychowawczy i może być świetnym narzędziem w ręku świadomego drużynowego - wychowawcy.

Oddajemy do rąk czytelników szóste już wydanie książki, na której wychowało się kilka pokoleń drużynowych.

Napisana na początku lat 90-tych jako niewielki skrypt na potrzeby drużynowych nowopowstałej organizacji – Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – książka ta została w 2014 roku znacznie poszerzona i wydana na nowo w NWH, gdzie doczekała się dwóch wydań. Została wtedy szeroko doceniona jako uniwersalny podręcznik pracy z drużyną harcerzy we wszystkich organizacjach harcerskich. Jakobstaf! jest wydawnictwem, w którym staramy się oferować instruktorom harcerskim przede wszystkim nowe pozycje książkowe, jednak w tym przypadku uznaliśmy, iż powinna być ona stale dostępna dla drużynowych jako jeden z podstawowych, należących do kanonu lektur instruktorskich, poradników pracy z drużyną.

Od pierwszego wydania Stosowania metody harcerskiej w drużynie harcerzy minęło już ponad 26 lat i Autor postanowił uzupełnić niniejsze wydanie o Epilog – tekst podsumowujący i uzupełniający funkcjonowanie tej książki w obiegu instruktorskim.

Dwa cytaty

Prowadzenie drużyny, wbrew pozorom, nie jest skomplikowane – najważniejsza jest przygoda!
ale także:
Jeżeli chcesz prowadzić drużynę – musisz być ponadprzeciętny. Musisz być szalony.

Książka zilustrowana jest zdjęciami z działalności 130 WrDHy SKAUT im. A. Małkowskiego, czyli drużyny prowadzonej przez wiele lat przez Autora, dzięki którym możemy zobaczyć (a wręcz poczuć!) jak zasady opisane w książce mogą być wcielane w życie i budować charaktery harcerzy.

Zakup przez Allegro

Wydanie 6 rozszerzone

ISBN: 978-83-955329-5-5
Fundacja Jakobstaf! Warszawa 2020
Książka została wydana w partnerstwie ze składnicą harcerską SIEDEM GÓR

Stron 216, oprawa zintegrowana, format 17x12 cm

Fundacja Harcerstwa Jakobstaf!  © 2019 - 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone